Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Požiarny zbor

Súťaž požiarnych družstiev

DHZ Jablonové


Autor: Jur.

zraz účastníkov


Autor: Jur.

ceny za súťaže


Autor: Jur.


 
 
nástup družstiev


Autor: Jur.

zahájenie súťažae


Autor: Jur.

príhovor starostu


Autor: Jur.


 
 
príprava družstva na súťaž


Autor: Jur.

súťaž požiarnikov


Autor: Jur.

súťaž


Autor: Jur.


 
 
súťaž


Autor: Jur.

súťaž


Autor: Jur.

dobrá nálada


Autor: Jur.


 
 
čakanie na výsledky


Autor: Jur.

porota hodnotí


Autor: Jur.

treba sa najesť


Autor: Jur.


 
 
vyhodnotenie družstiev i jednotl.


Autor: Jur.

vyhodnotenie súťaže


Autor: Jur.

vyhodnotenie súťaže


Autor: Jur.


 
 
spokojné družstvo


Autor: Jur.

záver


Autor: Jur.


 

 

 

Obnovili sme činnosť dobrovoľného hasičského požiarneho zboru.

 

Ochrana obce pred požiarom a v prípade jeho vzniku likvidácia, je povinnosťou každého z nás, nesmie to však byť na úkor ohrozenia vlastného zdravia, či iných. Preto odbornú starostlivosť o prevenciu i zásahy počas požiaru majú na starosti už po stáročia - zložky požiarnej ochrany.

Na starodávnej Jablonovskej hasičskej zástave máme dátum 13.6.1923, preto už o tomto období môžeme hovoriť ako o organizovanom požiarnom zbore.( Cirkevná kronika uvádza rok založenia hasičského spolku rok 1921, v ktorom čase vznikla aj Jednota katolíckych žien, spolok mládeže Omladina a Detinstvo Ježišovo. Tieto spolky usporadúvali tiež rôzne posedenia, plesy, zbierky na dobročinné účely). Môžeme konštatovať, že naši predkovia a teda aj mládež, žili intenzívnym spoločenským životom. Hasičský spolok bol však na prvom mieste, lebo účinkoval pri všetkých slávnostných príležitostiach v pekných uniformách, čo akciám dodávalo ten „správny lesk“. A samozrejme pri požiaroch zachraňoval to najcennejšie – ľudské životy a majetky, preto požíval medzi občanmi veľkú úctu a vážnosť. Postupom času sa stali požiarne zbory v obciach povinnosťou. V roku 1954 bola zakúpená hasičská striekačka TATRA 805 , hasičov bolo vtedy 35. V roku 1970 bolo zakúpené požiarne auto zn. AVIA. Počet členov požiarneho zboru sa rozšíril až na 42. Po „nežnej revolúcii“ činnosť začala upadať a fungovanie bolo viac – menej formálne a po roku 2002 nastal úplný útlm .

Je chvályhodné, že v súčasnom období sa našlo niekoľko jednotlivcov, ktorí sa rozhodli prácu v požiarnom zbore obnoviť. Týchto záujemcov je 26, ich veliteľom je Katerinec Jozef, ktorý ich činnosť organizuje. Tomuto záujmu dáva zelenú aj obecný úrad, ktorý pomáha organizačne a v rámci možnosti aj finančne. Slávnostné uvedenie sa predpokladá po kompletnej príprave Požiarneho z boru Jablonové a to na Michalské hody, čo bude spojené aj s obecnou veselicou.                                      V ďalšej činnosti im prajeme veľa úspechov !
 

 

 

 

 

                                    


 

Požiarna zbrojnica

bez názvu

 

SMS oznamy obecného rozhlasu

Vážení občania,
obec Jablonové Vám ponúka možnosť bezplatne prijímať dôležité oznamy obce prostredníctvom SMS a/alebo e-mailových správ, podľa vlastného výberu.

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka